Sunum ve Söyleşi-Bir Filmin Öteki Gözü-Cengiz Akduman

Değerli Arkadaşlar,
21 Mart 2013 Perşembe derneğimizde değerli fotograf ustası Cengiz Akduman'ı ağırlayacağız.

Sunumu ve kendisi ile ilgili bilgileri kendi kaleminden izleyelim.

"Bir set fotoğrafçısının kaderi; başkasının çekimi için hazırlanmış bir ortamda ve ışık düzeninde fotoğraf çekmektir. Eğer bundan zevk almak istiyorsanız, sette kurulmuş rüyadan uyanıp kendi fotoğrafınızı da çekmeniz gerekir. Yapımcının istediği bazı kamera arkası ve afiş olabilecek görüntüleri çektikten sonra, mekân olarak sınırlı olsanız bile beyninizdeki kareleri çekebilirsiniz. Bu gösteri de yer alan karelerin çoğunun film kareleriyle ilgisi yok. Çünkü "Türk Pasaportu" filmini sevgili Yönetmenim Burak Arlıel çekti ve güzelde kotardı işi. Benim istediğim filmin ikinci gözü olabilmekti."

Set Arkası 4

Set Arkası 5

Set Arkası 2

Yazının devamını Okuyunuz

CENGİZ AKDUMAN’IN ÖZGEÇMİŞİ
1952 yılında İstanbul’da doğdu.
1974 yılında üniversitede öğrenci iken fotoğrafla ilgilenmeye başladı. 1984 yılından bu yana serbest fotoğrafçı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
1989–1993 yıllarında Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesinde “Reklâm Fotoğrafçılığı” dersleri vermiştir.
M.Gladbach (Almanya) , Plovdiv (Bulgaristan) Prag (Çek Cumhuriyeti), Varşova (Polonya), Boston (ABD) ve Türkiye’nin önemli merkezlerinde toplam 18 kişisel sergi açmıştır.
Sekseni aşkın fotoğrafı; yüzün üzerinde uluslararası karma sergiye kabul edilmiş ve kataloglarda yayınlanmıştır.
Paris Auteurop 2.ödül (Fransa), Ruzemberok Fotoforum Prize (Çek Cumhuriyeti), Helsinki Fotoğraf Bienali Mansiyon (Finlandiya), Anwerp Fotoğraf Bienali Mansiyon (Belçika), Radom Altın Madalya (Polonya), Fiap Mansiyon (Türkiye) uluslar arası ödüllerini kazanmıştır.
Siyah beyaz fotoğraflarından derlediği “ANLAR ve ANILAR” (1999) ve Renkli Anadolu Kapılarından hazırlanan “ Yüzyıllık Kapılar” (2012) adlı 2 kitabı yayımlanmıştır.
Ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyelikleri yapmış, gelenekselleşmiş bazı yarışmaların ilk temellerini atmıştır.
7 siyah beyaz fotoğrafı ISTMODERN / İstanbul Modern Sanat Müzesi koleksiyonundadır.

www.cengizakduman.blogspot.com

Set Arkası 3


Set Arkası 1