Hakkımızda

Anfad-Logo

ANFAD - BAŞLANGIÇTAN BUGÜNE

70'li yıllarda bireysel boyutta devam eden etkinlikler 80'li yıllarda Erhan Bayramoğlu'nun Belediye Kültür Müdürlüğünde ilk fotoğraf seminerini başlatması ile fotoğrafa meraklı ve yatkın olanları bir araya getirmekte yararlı oldu. Birkaç sene sonra Yaşar Gürler, Hatice Boztepe, Erhan Bayramoğlu, Safai Özer ve Ali İhsan Görmez'den oluşan grup "GRUP A"adı ile bir araya gelerek ilk karma fotoğraf sergisini açtılar.

1986 yılında bu gruba Tufan Dağıstanlı, Akın Savaşeri, Himmet Öcal da katılarak ANFAD resmen kurulmuş oldu. Derneğin ilk başkanı Safai Özer oldu. Böylece Antalya'da karma fotoğraf sergileri, dernek ve kültür mekanlarında slayt gösterileri, diğer illere ve yakın çevrede ki köylere kadar uzanan sergiler, fotoğraf foto safarileri dönemi başlamış oldu. Daha sonra ki yıllarda Türkiye'de ilk defa ANFAD' ın özverili çalışmalarla başlattığı ulusal saydam şölenleri de Antalya'lı sanat severlerle buluştu.

Safai Özer'in ardından Önder Afşarkoca, Sezai Öcal Battal, Mustafa Kılıçaslan ve Timurtaş Onan dernek başkanlığında görev alıp dernek yaşamına özveri ve emeklerini kattılar.

Bugünkü fotoğraf etkinlikleri ve yer aldığı mekanla geçen yıllara kıyaslandığında oldukça ileri bir noktadadır. ANFAD günümüzde de ulusal fotoğraf günleri, fotoğraf gezileri, slayt gösterileri, fotoğraf sergileri, temel fotoğrafçılık kursları, ileri fotoğrafçılık kursları, foto kritikler, kısa film gösterileri, düzenlediği fotoğraf yarışmalarıyla, fotoğraf tekniği, teorisi, estetiği, geçmiş ve gelecek boyutu ile ilgilenen ve bu konuya ilgi duyan bireylere, bizden destek almayı isteyen kamu kurum ve kuruluşlarına kapısını açık tutan bir halk kuruluşu olarak yaşama devam etmektedir.